Изследователската стипендия на името на Ивайло Дичев има за цел е да продължи неговите изследователски търсения и да насърчи развитието на културните изследвания в България, като предостави финансиране за едногодишно изследване на млад учен в областта на културните изследвания.
Ивайло Дичев преминава в работата си от литература, през естетика до антропология и културни изследвания. Изследователското му любопитство го отвежда в различни, странни, неочаквани посоки и трудно може да се открие общо място на търсенията му – той работи върху дара, автора, града, дигиталните култури, проследява всички пътища, които въображението му открива.
Всеки млад изследовател, чиито пътища са се пресичали с Ивайло, сигурно си спомня искреното любопитство към изследването, завихрянето в разговори, подхвърлянето на идеи, шеги, изненадващи ракурси. Ивайло търсеше непрекъснато нови посоки, изследователски терени, теоретични ориентири и имаше дарбата да открива интересното в чуждата работа, което да подкрепи, както интелектуално, така и чисто човешки с „ръчкане“ на изследователя да повярва в идеите си и бързо да ги последва и осъществи.
Стипендията е ориентирана към млади изследователи, които се опитват да откриват нови изследователски проблеми и полета, търсят нови перспективи, отдават се на изследователското си въображение. Тя не е ограничена към изследвания в определени дисциплинарни полета, а иска да даде подкрепа за работи, които търсят разбиране през конкретното, опитват се да минат встрани от утъпканите пътеки, ангажират се с настоящето.
Успешно завършилите стипендианти представят текст въз основа на резултатите от проведеното изследване, който ще бъде публикуван в електронното списание Семинар_BG.
Размер на стипендията: 3 000 лв.
Срок на изпълнение: 1 април 2025 – 1 април 2026 г.
Допустими кандидати: Стипендията е насочена към докторанти, постдокторанти и млади учени, които провеждат или планират изследване в дисциплинарното поле на културните изследвания. „Млад учен“ е лице, което извършва научноизследователска дейност след придобиване на образователна степен „магистър“, но не повече от 10 години след придобиването ѝ.
Условия за кандидатстване:
Кандидатите представят на Мрежата за културни изследвания следния пакет документи:
- Подробно описание на планирания изследователски проект до 10 стр. Описанието на проектното предложение е в свободен текст, но задължително следва следната структура: заглавие на проекта, кратко резюме (до 300 думи), описание на проблематиката и съществуващите изследвания, изследователски цели на проекта, методология, очаквани резултати.
- План за емпиричното изследване с конкретни дейности и срок на изпълнение.
- Препоръка от научен ръководител или ментор.
- Автобиография и списък на публикациите (ако има такива).
Проектът следва да представлява собствено изследване с научен принос.
Не подлежат на оценяване проекти, които представляват библиографски изследвания и/или преводи. Фокусът на проекта следва да е ситуиран в съвременността.
Документите се подават на български език в срок до 31 декември 2024 г. на адрес: kontrasensus[at]gmail.com.
Оценка на предложенията и присъждане на наградата:
Получените проектни предложения се оценяват от комисия от петима утвърдени учени с безспорен авторитет в областта на социалните и хуманитарните науки, излъчени от Управителния съвет на Мрежата за културни изследвания.
Комисията разглежда подадените кандидатури въз онова на следните критерии:
- Научна значимост на изследването.
- Оригиналност и иновативност на подхода.
- Принос към развитието на културните изследвания.
Резултатите се съобщават лично на всички кандидати по електронна поща, а стипендията се присъжда на официална церемония на 28 март 2025 г., организирана от Мрежата за културни изследвания.
Носителят на стипендията за изследователски проект се ангажира да представи академична статия, базирана върху резултатите от изследователския си проект, и да изнесе публична лекция на следващата церемония по връчване на стипендията (28 март 2026 г.).
Мрежата за културни изследвания предлага текста за публикация в сп. Семинар_BG, където той минава през анонимно рецензиране.
Виж също Статутa на наградата „Контрасенсуси“ и стипендията на името на проф. Ивайло Дичев.