Изследователска стипендия на името на проф. Ивайло Дичев и Награда „Контрасенсуси“
По инициатива на колеги, приятели и съмишленици и с фонд от парични средства, набирани чрез частни дарения, Мрежата за културни изследвания учредява наградата „Контрасенсуси“, както и едногодишна изследователска стипендия на името на Ивайло Дичев, чиято цел е да продължи неговите изследователски търсения и да насърчи развитието на културните изследвания в България.
Ивайло Дичев преминава в работата си от литература, през естетика до антропология и културни изследвания. Изследователското му любопитство го отвежда в различни, странни, неочаквани посоки и трудно може да се открие общо място на търсенията му – той работи върху дара, автора, града, дигиталните култури, проследява всички пътища, които въображението му открива. И едновременно с това непрекъснато участва в публичния разговор, убеден, че именно диалогът ни създава като общество, както и като изследователска общност. И отново воден от любопитството си към обикновеното, баналното, всекидневното, от желанието да разбираме настоящето, за да мечтаем и измисляме бъдещето.
Всеки млад изследовател, чиито пътища са се пресичали с Ивайло, сигурно си спомня искреното любопитство към изследването, завихрянето в разговори, подхвърлянето на идеи, шеги, изненадващи ракурси. Ивайло търсеше непрекъснато нови посоки, изследователски терени, теоретични ориентири и имаше дарбата да открива интересното в чуждата работа, което да подкрепи както интелектуално, така и чисто човешки с „ръчкане“ на изследователя да повярва в идеите си и бързо да ги последва и осъществи.
Живото му любопитство, вкусът към новото и интересното, ангажиментът с разбирането отвеждаха работите му отвъд академичните и гражданските консенсуси, мисълта му винаги беше провокация към границите и опит по разширяване на света. Съвсем не случайно той измисли името на онлайн библиотеката, която платформата СЕМИНАР_BG поддържа – „Контрасенсуси“. Затова заемаме измислената дума и именуваме наградата така, за да се опитаме да останем верни именно към това наследство на интелектуалното любопитство, на търсенето на новото и интересното, на разбирането с емпатия. Стипендията е ориентирана към млади изследователи, които се опитват да откриват нови изследователски проблеми и полета, търсят нови перспективи, отдават се на изследователското си въображение. Тя не е ограничена към изследвания в определени дисциплинарни полета, а иска да даде подкрепа за работи, които търсят разбиране през конкретното, опитват се да минат встрани от утъпканите пътеки, ангажират се с настоящето.