Списанието приема предложения за тематични броеве или статии за предстоящи тематични броеве.
Покана за публикации в специален брой на тема „Градска природа“
„Защо природата ли? Първо, тя така или иначе е тук.“ (Дичев, 2005: 98)
Съставител: Радослава Кънева
Град е място, където култура и природа са разделени: от едни пространства се гони природата, други пък специално изобразяват природност. Контрастът между двете подсилва всяко от тях (блокът е по-модерен на фона на зеленина). […] Междувременно, щом природата и без това е тук, нека поне да превърнем недостатъка в предимство. Зеленината е най-евтиният и бърз начин за самообозначаване на града като модерен, при това без риск от идеологически главоболия. (Дичев, 2005: 97–98)
Разрастването на градовете все повече поставя на преден план необходимостта от внимание към природата в тези градове. Повече от 50% от населението на Земята живее в градове, което предполага, че първоначалният опит на тези жители с природата се определя от опита им с градските зелени площи. Зелените площи представляват градска природна среда, която влияе на локалния климат, предоставя екосистемни услуги на гражданите и осигурява местообитание на не-човешки видове (Gill et al., 2007). Същевременно те носят ценностна система, културно и емоционално значение за жителите на града, както и могат да са свързани с познания и практики на местната общност за обработка и взаимовръзка с природата, по примера на понятието за биокултурно наследство (Ганева-Райчева, 2021). В периода между 2020 г. и 2023 г., като резултат от мерките срещу разпространението на КОВИД-19, градските зелени площи се превърнаха във фокус на изследвания за качество на живот, ментално и физическо здраве на жителите. През лятото на 2024 г. ЕС прие Закон за възстановяване на природата, който цели опазване и увеличаване на градската зеленина като ключов елемент в устойчивото развитие и адаптацията към климатичните промени.
Проблематика на броя
Тема на настоящия брой е градската природа – по какъв начин се променя нашето отношение към нея, как опазваме, увеличаваме и управляваме природния капитал на градовете си? Темата се разпростира от мащабни проекти за регенерация на местообитания до лични инициативи или практики на местното население. Не бива да се забравят и някои противоречия, свързани с политиките за развитие на зелени пространства. Ако създаването и опазването им не е съобразено с целите за устойчиво социално развитие, те могат да породят допълнителни конфликти и социално разделение в общността. Загубата на зелени площи е обвързана с презастрояване на градовете, продиктувано от пазарните механизми на имотния бизнес. Обновяването на зелени площи може да бъде обвързано с желанието за увеличаване на привлекателността и цената на имотите в дадена територия, използвайки близостта до градска природа като инструмент за джентрификация. Допълнително промотирайки зелените територии като пространства за събитийната индустрия, някои инициативи губят фокуса върху екосъобразното им управление.
В обхвата на броя попадат следните теми, но потенциалните автори са добре дошли да заявят и други:
- Спирането на загубата на зелени площи и увеличаването им. В контекста на българските градове, темата за загуба на зелени площи и мобилизацията на граждански инициативи за опазването им е особено актуална.
- Rewilding практики за екологично поддържане и използване на градската природа – от възстановяване на хабитати на застрашени видове до отказ от косене на тревни площи и „цветни“ бомби.
- Природосъобразни решения за града, които обогатяват или разчитат на градската природа.
- Културни практики, свързани с устойчивото взаимоотношение между човека и природата.
- Обвързване на водните обекти с градската среда. Темата е насочена към тенденцията за интегриране на речни корита и големи водни обекти в ежедневието на гражданите.
Може да заявите интерес, като изпратите заглавие и резюме (до 300 думи) по ел. поща на: avkuneva[at]gmail.com с копие до seminar_bg[at]yahoo.com. Разработените след това ръкописи трябва да са съобразени с указанията на списанието за оформяне на публикации. Подадените текстове подлежат на двойно анонимно рецензиране и селекция.
Срокове:
Заявяване на интерес с изпращане на резюме: 15 април 2025 г.
Изпращане на ръкописи: 1 септември 2025 г.
Публикация на броя: декември 2025 г.
Цитирана литература:
Ганева-Райчева, В. 2021. „Биокултурно наследство – да свържем биологичното и културното разнообразие (културни политики и практики)“. Бюлетин „Наследство БГ“ – Научни известия, 1: 57–63.
Дичев, И. 2005. Пространства на желанието, желания за пространство. София: Изток-Запад.
Gill, S., Handley, J., Ennos, R., and Pauleit, S. 2007. “Adapting Cities for Climate Change: The Role of the Green Infrastructure”. Journal of the Built Environment, 33 (1): 115–133.
Покана за публикации в специален брой на списание „Семинар_BG“, посветен на проф. Ивайло Дичев
Близо година след трагичната загуба на вдъхновителя и основателя на нашето списание проф. Ивайло Дичев отправяме покана към автори от всички сфери на културните изследвания, които биха искали да допринесат за специалния брой в негова памет.
Колкото отворено и безгранично беше неговото изследователско любопитство, толкова отворена е и нашата покана. Очакваме да получим текстове в следните области:
- Поп-култура и поп-политика;
- Градът като сцена, градски изследвания;
- Дигитални трансформации;
- Критически изследвания на наследството и преосмисляния на идентичности;
- Пастиш, ремикс, меметика;
- Граждански мобилизации;
- Антропология на въображението.
Броят остава отворен и към други изследователски полета.
Съставителки: Ния Нейкова и Валентина Георгиева
Срокове:
Изпращане на ръкописи: 15 декември 2024 г.
Публикация на броя: март 2025 г.
Ръкописите изпращайте на един от следните адреси: nia_neykova[at]abv.bg; valentina.gueorguieva[at]gmail.com